Wordpress

[Wordpress] Kategorie, tagi i taksonomie użytkownika bez programowania

Podziel się

[Wordpress] Kategorie, tagi i taksonomie użytkownika bez programowania - http://webprojektant.plTaksonomie to potężne narzędzie WordPress. Przede wszystkim dzięki nim jest tak uniwersalny i może służyć nie tylko do prowadzenia prostego bloga, ale także jako system zarządzania treścią (ang. CMS czyli Content Management System) dla całkiem sporego i złożonego serwisu.

Pojęcie taksonomii pochodzi z greki od słów: taksis, czyli układ i nomos, czyli porządek. W języku polskim jest używane dość wąsko jako nazwa nauki o klasyfikacji roślin i zwierząt, ale w języku angielskim oznacza nieco bardziej ogólne metodę grupowania różnych rzeczy.
Tak mogłyby wyglądać kategorię w poważnym serwisie literackim. Jest to przykład płaskiej struktury kategorii Taksonomia w WordPressie to właśnie sposób na grupowanie wpisów. Tych sposobów może być wiele, bo WordPress dostarcza nam dwie taksonomie, których możemy używać oraz możliwość dodania dowolnej liczby własnych.


Czytaj więcej: [Wordpress] Kategorie, tagi i taksonomie użytkownika bez programowania

[Wordpress] 7 rad – WordPress i bezpieczeństwo Twojego bloga na co dzień

Podziel się

[Wordpress] 7 rad – WordPress i bezpieczeństwo Twojego bloga na co dzień - http://webprojektant.plW sieci roi się od porad dotyczących bezpieczeństwa WordPressa, które można określić jako przesadzone. Wiele odnosi się do błędów starszych wersji, czasami sprzed kilku lat. Niektóre mogą wpędzić w kłopoty niedoświadczonego użytkownika, na przykład odcinając go od jego własnego bloga. Tymczasem, wystarczy, że będziesz się konsekwentnie trzymał kilku podstawowych reguł.
Reguły te odnoszą się zresztą nie tylko do WordPressa, ale do innych zachowań w sieci. Są fundamentem bezpieczeństwa, bez którego żadne dodatkowe, magiczne sztuczki nie mają sensu. W tym poradniku podamy siedem prostych rad, ale przede wszystkim postaramy się dokładnie wyjaśnić dlaczego są takie ważne.

Czytaj więcej: [Wordpress] 7 rad – WordPress i bezpieczeństwo Twojego bloga na co dzień

[Wordpress] Składniki tagów szablonu w Wordpress

[Wordpress] Składniki tagów szablonu w Wordpress - http://webprojektant.plWordPress jest zbiorem szablonów WordPress, składających się z tagów szablonu WordPress. Jako kluczowe elementy szablonów WordPress i funkcji wtyczek, musisz zrozumieć, co składa się na tag szablonu, tak samo jak poprawna składnia lub funkcja. Tag szablonu odnosi się do PHP.

WordPress używa komend PHP aby wyciągnąć informacje z bazy danych MySQL. Każdy tag zaczyna się funkcją, aby uruchomić PHP i kończy z funkcją w celu zakończenia skryptu PHP. W środku tych dwóch komend mieści się zapytanie do bazy danych, która mówi WordPress, które dane chwyć i wyświetlić.

Typowy tag szablonu, lub funkcja, wygląda tak:

<?php get_info(); ?>

Ten przykład mówi WordPress aby zrobił trzy rzeczy:

  • <?php - zaczyna kod PHP
  • get_info(); - funkcja, która używa PHP aby pobrać informacje z bazy danych i wyświświetlić je na stronie
  • ?> - kończy skrypt PHP

Czytaj więcej: [Wordpress] Składniki tagów szablonu w Wordpress

WEBprojektant.pl na YouTube!

Kanał WEBprojektant.pl na YouTubeMam przyjemność ogłosić, że działa nasz kanał na Yotube - WEBprojektant.pl - poradnik webmastera, gdzie możecie znaleźć nasze video tutoriale.

Może nie jest tam jeszcze porażająca ilość poradników dla webmasterów, ale postaram się aktualizować kanał w miarę możliwości. Proszę Was o tematykę jaką chcecie, aby poruszyć w kolejnych tutorialach. Łatwiej mi będzie wybrać na czym się skoncentrować.

Może się przydać

Top 3 webmaster

Nasze statystyki

Użytkowników:
130
Artykułów:
224
Odsłon artykułów:
3279892