PHP

[PHP] Programowanie obiektowe a programowanie proceduralne w języku PHP

Podziel się

[PHP] Programowanie obiektowe a programowanie proceduralne w języku PHP - http://webprojektant.plArtykuł ten jest przeznaczony zarówno dla początkujących jak i bardziej doświadczonych programistów PHP, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat różnic pomiędzy programowaniem obiektowym i programowaniem proceduralnym.

Pisząc ten artykuł, autor przyjął, że czytelnik potrafi pisać skrypty w PHP oraz, że posiada on podstawową wiedzę na temat klas.

Czytaj więcej: [PHP] Programowanie obiektowe a programowanie proceduralne w języku PHP

[PHP] Wzorzec tworzenia mapy strony

Podziel się

[PHP] Wzorzec tworzenia mapy strony - http://webprojektant.plKilka dni temu zostałem zapytany o to czy istnieje możliwość abym opisał jak wygląda generowanie mapy witryny. Z racji deficytu czasu ostatnimi dniami pozwolę sobie tylko na drobny pseudo wzorzec. Prawdopodobnie jeżeli w przyszłości znajdę chwilkę czasu lub będzie występować większe zapotrzebowanie/parcie na skrypt to zapewne przykład/artykuł. Esencją tworzenia sitemap jest tworzenie relacji. Krótko i na temat wygląda mniej więcej tak:

Czytaj więcej: [PHP] Wzorzec tworzenia mapy strony

[PHP] Walidacja adresu e-mail

Podziel się

[PHP] Walidacja adresu e-mail - http://webprojektant.plDzisiaj przedstawię skrypt PHP, który pomaga w weryfikacji adresu e-mail. Program jest ogólnie dostępny w Internecie, lecz pozwoliłem sobie go troszkę dopracować. Można się przekonać, że skrypt PHP nie jest jakiś skomplikowany, ale za to skuteczny.

Pierwszym krokiem, aby sprawdzić adres e-mail jest sprawdzenie czy ma on odpowiedni format. Za pomocą wyrażenia try catch sprawdzamy czy nie wystąpił wyjątek od naszego wyrażenia regularnego. Jeśli tak to tworzymy instancję wbudowanej w PHP klasy Exeption. Prawda, że proste :-) Poniższy kod można śmiało wykorzystywać w naszych aplikacjach webowych.

Czytaj więcej: [PHP] Walidacja adresu e-mail

[PHP] Zend Framework 2.0.6 wydany!

Podziel się

[PHP] Zend Framework 2.0.6 wydany! - http://webprojektant.plZespół pracujący nad Zend Framework 2 ogłosił wydanie kolejnej wersji 2.0.6.

Zend Framework to framework przeznaczony do tworzenia aplikacji WWW w języku PHP. Rozwijany jest przez firmę Zend Technologies oraz niezależnych programistów, co gwarantuje stałe wsparcie techniczne. Framework rozpowszechniany jest na licencji BSD.

W stosunku do ostatniej wersji poprawiono ponad 60 błędów, a więc poczyniono kolejny krok w ulepszeniu i zwiększeniu bezpieczeństwa tego popularnego frameworka.

Poniżej znajduje się lista zmian w j. angielskim wraz z linkiem do github'a:

Czytaj więcej: [PHP] Zend Framework 2.0.6 wydany!

[PHP] Niezbędnik PHP & MySQL poprawna składnia kodu

Podziel się

[PHP] Niezbędnik PHP & MySQL poprawna składnia kodu - http://webprojektant.plKiedy piszecie skrypty PHP w celu stworzenia aplikacji webowej opartej na bazie danych np. MySQL, musicie pamiętać wiele rzeczy. Musicie Musisz wpisać kod poprawnie i używać poprawnej składni. Kolejna ściąga dla programistów PHP udostępniona przez WEBprojektant.pl jest to szybkie odniesienie do porawnej składni kodu używanego najczęściej w aplikacjach webowych opartych na bazach dabych. W tym przypadku chodzi o MySQL.

Czytaj więcej: [PHP] Niezbędnik PHP & MySQL poprawna składnia kodu

[PHP] Niezbędnik programisty PHP

Podziel się

[PHP] Niezbędnik programisty PHP - http://webprojektant.plKażdy programista PHP potrzebuje zerknąć do źródła, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie, funkcję. Czasami nie jest mu potrzebny opis danej funkcji, ale tylko przypomnienie konstrukcji danej funkcji, wyrażeń regularnych. Dlatego znalazłem na stronie: addedbytes.com - odpowiedni niezbędnik dla webmasterów programujących w PHP. Ściąga obejmuje: funkcje na tablicach, funkcje na ciągach, funkcje na systemie plików, funkce daty i czasu, wyrażenia regularne.

Czytaj więcej: [PHP] Niezbędnik programisty PHP

[PHP] Jak ukryć kod PHP

Podziel się

[PHP] Jak ukryć kod PHP - http://webprojektant.plGeneralnie rzecz ujmując, pracy nad poprawą bezpieczeństwa naszej aplikacji webowej nigdy nie jest za wiele. Oczywiście nie można przesadzać, ale w pewnych okolicznościach warto te bezpieczeństwo wzmocnić. Istnieje kilka prostych technik pomocnych w ukryciu kodu PHP, prawdopodobnie opóźniających intruza, który próbuje odkryć słabe punkty w Waszych systemach. Wyłączając parametr expose_php w Waszym pliku php.ini, redukujecie ilość dostępnych informacji dla potencjalnych włamywaczy.

Inną techniką jest skonfigurowanie serwera takiego jak apache, aby parsował inne typy plików jako PHP za pomocą dyrektyw .htaccess lub pliku konfiguracyjnym apache. Możesz używać fałszywych rozszerzeń plików jako PHP:

Czytaj więcej: [PHP] Jak ukryć kod PHP

[PHP] SQL Injection

Podziel się

SQL Injection - http://webprojektant.plWielu twórców stron internetowych nie jest świadomych, jak zapytania SQL mogą zostać naruszone i zakłada, że zapytania SQL są zaufanymi poleceniami. Oznacza to, że zapytania SQL są w stanie obejść kontrolę dostępu, tym samym pomijając standardowe uwierzytelnianie i kontrolę zezwoleń, a czasem nawet zapytania SQL mogą umożliwić dostęp do poleceń systemu operacyjnego z poziomu hosta.

Bezpośrednie polecenia SQL Injection są techniką, w której atakujący tworzy lub modyfikuje istniejące polecenia SQL w celu odsłonięcia ukrytych danych lub zastąpienia tych cennych danych, a nawet wykonać niebezpieczne komendy systemowe na komputerze bazy danych. Osiąga się to poprzez zastosowanie przy wprowadzaniu danych przez użytkownika i łącząc go z parametrami statycznymi w celu zbudowania zapytania SQL. Poniższe przykłady są oparte na faktach, niestety.

Ze względu na brak walidacji wpisów i połączenia do bazy danych, na zlecenie administratora lub tego, który może tworzyć użytkowników, atakujący może utworzyć super użytkownika w bazie danych.

Czytaj więcej: [PHP] SQL Injection

[PHP] Instalacja Zend Framework 2 na Xampp w Windows'ie

Podziel się

 Instalacja Zend Framework 2 na Xampp w Windows'ie - http://webprojektant.plWraz z pierwszą publikacją finalnej wersji frameworka Zend Framework 2 coraz więcej developerów stara się przyjrzeć temu projektowi. W porównaniu z Zend Framework 1 uległ zmianie sposób instalacji oraz przygotowania punktu startowego, co może sprawiać trochę kłopotu - szczególnie programistom operującym w Windows.

W tym poradniku przybliżę podstawy co potrzebujesz zrobić, aby ZF2 zaczął pracować na Twoim localhost.

Instalacja Xampp w Windows

Pierwszym krokiem jest instalacja Xampp'a na Twoim systemie. Wielu użytkowników zrobiło to już dość dawno temu, aczkolwiek miej świadomość, że Zend Framework 2 wymaga PHP minimum w wersji 5.3.3.

Czytaj więcej: [PHP] Instalacja Zend Framework 2 na Xampp w Windows'ie

[PHP] Bezpieczeństwo baz danych

Podziel się

Bezpieczeństwo baz danych - http://webprojektant.plW dzisiejszych czasach, bazy danych są nieodłącznym komponentem każdej aplikacji webowej, pozwalającym dostarczać zróżnicowaną i dynamiczną treść strony. Od kiedy bardzo czułe lub tajne informacje mogą znajdować się w bazie danych, powinieneś poważnie rozważyć ochronę swojej bazy.

Do odbierania lub magazynowania jakiejkolwiek informacji musisz się połączyć z bazą danych, wysłać poprawne i uprawnione zapytanie, listować wynik i ostatecznie zamknąć połączenie. Najbardziej rozpowszechnionym językiem zapytań do baz danych jest Structured Query Language (SQL).

Czytaj więcej: [PHP] Bezpieczeństwo baz danych

[PHP] PHP Cloud dla profesjonalistów

Podziel się

PHP CloudCzy kochacie kodować w PHP, ale nie lubicie zajmować się aktualizacją całego środowiska PHP? Czy uważacie, że spędzacie za dużo czasu nad poprawianiem swojego kodu? Jeśli odpowiedź na choć jedno z tych pytań jest prawdziwa to Zend Developer Cloud jest dla Was.

Zend Developer Cloud, tak jak nazwa wskazuje, jest środowiskiem w chmurze zaprojektowanym, aby Wam pomóc w szybszym i bardziej efektywnym kodowaniu. Środowisko zawiera roboust PHP stack, zaawansowanie debugowanie, wiele pomocnych narzędzi.

Czytaj więcej: [PHP] PHP Cloud dla profesjonalistów

Strona 1 z 2

WEBprojektant.pl na YouTube!

Kanał WEBprojektant.pl na YouTubeMam przyjemność ogłosić, że działa nasz kanał na Yotube - WEBprojektant.pl - poradnik webmastera, gdzie możecie znaleźć nasze video tutoriale.

Może nie jest tam jeszcze porażająca ilość poradników dla webmasterów, ale postaram się aktualizować kanał w miarę możliwości. Proszę Was o tematykę jaką chcecie, aby poruszyć w kolejnych tutorialach. Łatwiej mi będzie wybrać na czym się skoncentrować.

Może się przydać

Top 3 webmaster

Nasze statystyki

Użytkowników:
130
Artykułów:
224
Odsłon artykułów:
3279884