HTML

[HTML] Wybrane encje HTML i sekwencje JS oraz CSS

Podziel się

[HTML] Wybrane encje HTML i sekwencje JS oraz CSS - http://webprojektant.plWybrane encje HTML i sekwencje JS oraz CSS dla polskich liter i innych znaków narodowych, interpunkcyjnych, matematycznych i specjalnych.

Trochę jako ciekawostka, trochę jako doraźna pomoc dla tych, którzy nie dysponują edytorem pozwalającym na zapis znaków spoza US-ASCII jako encje, do tego uwagi na temat niektórych znaków i ich przeznaczenia. Niektóre znaki obecne są tylko w niektórych czcionkach i w przypadku braku odpowiedniej czcionki będą wyświetlone jako znaki zapytania lub puste klatki, więc przynajmniej na razie stanowią wyłącznie ciekawostkę. IE nie potrafi pokazać bardzo wielu znaków, co jeszcze bardziej ogranicza możliwość użycia wielu ciekawych znaków. Gwiazdką w kolumnie „Uwagi” oznaczone znaki istniejące w ISO-8859-2.

Strona prawidłowo wyświetla się w Fx 1.5x, 2.0x i 3.0x i późniejszych, w Operze 8.54 i późniejszych oraz w Konquerorze 3.5.5 i Chrome, Internet Explolerze. W Operze 9.2x coś spsuto i nie wyświetlają się w ogóle osobne ogonki, a wszystkie spacje mają tę samą szerokość.

Czytaj więcej: [HTML] Wybrane encje HTML i sekwencje JS oraz CSS

[HTML] Jak dodać link do animacji flash

Podziel się

[HTML] Jak dodać link do animacji flash - http://webprojektant.plChciałbym zaprezentować kolejną poradę dotyczącą języka html. Zdarza się, że chcemy umieścić w kodzie plik flasha, ale z odnośnikiem do innej strony.

Najłatwiej będzie zdefiniować w ActionScript przycisk na naszej animacji za pomocą clickTAG. No i po sprawie. Jednak co zrobimy, gdy nie możemy edytować naszego pliku flasha, ponieważ mamy tylko plik wynikowy .swf.

Wydawać może się, że wystarczy osadzić kod z plikiem flasha pomiędzy znacznikami <a href="#"></a>.

Z jakiejś przyczyny to rozwiązanie nie działa. I tu pojawia się problemik. Są rozwiązania tego zagadnienia w javascript, ale chcemy to zrobić bez pomocy tego języka skryptowego. Trzeba troszkę pokombinować z kodem, aby nasz link zadziałał na flashu. To znaczy rozwiązanie jest proste, ale nie działają takie intuicyjne metody jak:

Czytaj więcej: [HTML] Jak dodać link do animacji flash

[HTML] Jak w prawidłowy sposób wstawić style?

Jak prawidłowo korzystać ze styli wewnętrznych w dokumencie XHTML? Style CSS umieszczamy pomiędzy <head> i </head>

<style type="text/css">/* <![CDATA[ */ arkusz stylów /* ]] */</style>

[HTML] Skrypty php w dokumencie xhtml

Gdy do dokumentu xhtml chcemy dodać skrypt php posługujemy się następującymi znacznikami :

<?php // skrypt php ?>
UWAGA!: W standarcie XHTML stosowanie znaczników <? ?> oraz <% %> jest nieprawidłowe.

[HTML] Ustaw stronę jako startową

Jak jednym kliknięciem ustawić stronę startową jako naszą stronę? Pokazujemy to poniżej:

Czytaj więcej: [HTML] Ustaw stronę jako startową

[HTML] Przyszłość WWW oparta o nowe standardy sieciowe – HTML5 i XHTML2

Podziel się

HTML5 kontra XTML2 - http://webprojektant.plWiększość z nas zajmuje się zagadnieniem HTML5 oraz możliwościami tego języka. Nie możemy jednak zapominać o XHTML2 następcy XHTML 1.1. Prace nad XHTML2 rozpoczęły się w 2001 roku, zaraz po ogłoszeniu rekomendacji XHTML 1.1. Pierwszy szkic pojawił się w kwietniu 2002 roku. Od tej pory pojawiło się ich kilka.

Oprócz modyfikacji atrybutów i elementów znanych z poprzednich wersji, za formularze odpowiada język XForms, a za zdarzenia – XML Events. Ramki zostały usunięte. Zamiast nich pojawiła się nowa specyfikacja – XFrames.

Czytaj więcej: [HTML] Przyszłość WWW oparta o nowe standardy sieciowe – HTML5 i XHTML2

[HTML] Pasek informacyjny na stronie - jak to zrobić?

WEBprojektant.pl - Pasek informacyjny - jak to zrobić?Czasami zdarza się, że potrzebujemy umieścić na naszej stronie pasek informacyjny, który na przykład będzie wyświetlał się na dole strony i będzie widoczny nawet wtedy, gdy będziemy przesuwać suwak przeglądarki góra / dół.

Jak tego dokonać? Mamy bardzo proste rozwiązanie, które wymaga minimum kodu HTML i stylu CSS. Zapraszam do zapoznania się z naszym przykładowym kodem.

Czytaj więcej: [HTML] Pasek informacyjny na stronie - jak to zrobić?

Optymalność serwisów w językach HTML 5 i CSS 3: HTML 5

WEBprojektant.plMając już rozeznanie na temat optymalności i dostępności pora zająć się szczegółowo tymi zagadnieniami w kontekście języków HTML5 oraz CSS3. Zacznijmy od HTML5.
HTML 5

W języku HTML 5 uproszczono wiele fragmentów kodu, umożliwiając ich łatwiejsze tworzenie oraz czyniąc kod bardziej optymalnym w świetle przyjętej definicji optymalności. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany:

Czytaj więcej: Optymalność serwisów w językach HTML 5 i CSS 3: HTML 5

Więcej o HTML 5

WEBprojektant.plDzięki zastosowaniu HTML 5 oraz CSS 3 będzie możliwe osiągnięcie tych samych efektów, co w wypadku wykorzystania dobrze znanych DIV-ów, ale proces projektowania będzie przy tym dużo łatwiejszy (oczywiście pod warunkiem, że popularne przeglądarki będą dobrze obsługiwały nowe znaczniki i elementy CSS 3). Strona WWW będzie również łatwiejsza w interpretacji na przykład przez przeglądarki tekstowe lub czytniki dla niewidomych.

Czytaj więcej: Więcej o HTML 5

WEBprojektant.pl na YouTube!

Kanał WEBprojektant.pl na YouTubeMam przyjemność ogłosić, że działa nasz kanał na Yotube - WEBprojektant.pl - poradnik webmastera, gdzie możecie znaleźć nasze video tutoriale.

Może nie jest tam jeszcze porażająca ilość poradników dla webmasterów, ale postaram się aktualizować kanał w miarę możliwości. Proszę Was o tematykę jaką chcecie, aby poruszyć w kolejnych tutorialach. Łatwiej mi będzie wybrać na czym się skoncentrować.

Może się przydać

Top 3 webmaster

Nasze statystyki

Użytkowników:
130
Artykułów:
224
Odsłon artykułów:
3279883