CSS

[CSS] Narzędzie CSSCSS do wyszukiwania duplikatów kodu CSS

Podziel się

[CSS] Narzędzie CSSCSS do wyszukiwania duplikatów kodu CSS - http://webprojektant.plcsscss to narzędzie, które dokładnie przeanalizuje każdy plik CSS, jaki mu przekażesz i poinformuje Cię o wszystkich znajdujących się w nim duplikatach deklaracji CSS.

DO CZEGO TO SŁUŻY

Jedną z najważniejszych czynności dotyczących utrzymania kodu CSS jest pozbycie występujących w nim duplikatów deklaracji. Nie jest to może panaceum, ale z pewnością pomaga otrzymać lepszej jakości kod, którego po prostu jest mniej.

Czytaj więcej: [CSS] Narzędzie CSSCSS do wyszukiwania duplikatów kodu CSS

[CSS] CSS3 Transition

Podziel się

[CSS] CSS3 Transition - http://webprojektant.plKiedyś jak zmieniłeś własność w CSS, zmiana była automatycznie aktualizowana przez przeglądarkę. Jeśli chciałeś żeby zmiana nastąpiła po pewnym czasie to musiałeś użyć kod JavaScript (przykładowo należało użyć funkcji setTimeout) lub biblioteki, aby to uzyskać. W CSS3 sytuacja się zmienia znacząco. W CSS3 pojawiają się transistions, które pozwalają na zmianę właściwości CSS w zależności zadanego czasu trwania. Musisz tylko użyć odpowiednio właściwości transition, a przeglądarka wykona odpowiednio skonfigurowaną zmianę za Ciebie.


Właściwości transition

W CSS3 transition posiadają kilka właściwości, które można skonfigurować wg Twoich upodobań:

Czytaj więcej: [CSS] CSS3 Transition

[CSS] Techniki obejścia słabego wspierania CSS przez klientów pocztowych

WEBprojektant.pl - Obsługa CSS w emailachProjektowanie i programowanie wyglądu szablonów emaili może być nie lada wyczynem jeśli zaczynacie robić to po latach projektowania i programowania stron internetowych.

W przeciwieństwie do przeglądarek internetowych, standardy rozwiązań klienckich emaili nie są ujednolicone w wspieraniu standarów HTML emaili - co jest wynikiem słabego wspierania CSS.

Czytaj więcej: [CSS] Techniki obejścia słabego wspierania CSS przez klientów pocztowych

[CSS] Zmiana i rozjaśnienie obrazka po najechaniu kursorem

WEBprojektant.pl - Zmiana i rozjaśnienie obrazka po najechaniu kursoremEfekt rozjaśniania obrazka, podczas najechania myszą bardzo estetycznie wygląda, więc czemu by go nie dodać do naszej strony? Zwiększa to w jakimś stopniu atrakcyjność strony i przyjazność strony dla użytkownika. Sposób jest bardzo prosty

Rozwiązaniem tego problemu jest JavaScript. Ale nie jest to jedyne wyjście z problemu - więcej szczegółów w dalszej części posta.

Czytaj więcej: [CSS] Zmiana i rozjaśnienie obrazka po najechaniu kursorem

[CSS] Oddzielenie CSS od HTML

WEBprojektant.pl - oddzielenie html od cssOd wielu lat społeczność zajmująca się webowymi standardami mówiła o oddzielaniu tych języków. Oddzielamy CSS od JavaScripit oraz od HTML.Czy wszyscy to robimy? CSS umieszczamy w osobnym pliku, a kod JavaScript umieszczamy w innym pliku. Pozostaje nam czysty HTML.

CSS Zen Garden udowodnił, że możemy zmieniać projekt w niezliczonych permutacjach za pomocą prostych zmian w CSS. Aczkolwiek zdarza się, że zmiany w szablonie w CSS pojawiają się dopiero po wprowadzeniu ich w HTML, a nie pliku CSS.

Czytaj więcej: [CSS] Oddzielenie CSS od HTML

Rzut oka na CSS3

WEBprojektant.plCzy pamiętacie czasy, kiedy witryny internetowe tworzyło się tylko i wyłącznie przy pomocy HTML-a lub innych „wizjonerskich” narzędzi? Z uśmiechem na twarzy śmiało można powiedzieć, że ewolucja webdevelopingu postępuje w dość szybkim tempie, a co za tym idzie - zmieniają się rozwiązania i technologie. Cóż, tak to już bywa…

Dziś chciałbym wam przedstawić ciekawe rozwiązania kaskadowych arkuszy stylu poziomu trzeciego, w skrócie - CSS3.

Czytaj więcej: Rzut oka na CSS3

Optymalność serwisów w językach HTML 5 i CSS 3: CSS 3

WEBprojektant.plW CSS 3 w wielu miejscach wprowadzono zmiany upraszczające tworzenie kodu stron internetowych. Jakie? CSS 3 przede wszystkim umożliwia generowania elementów warstwy prezentacji bezpośrednio przez atrybuty i właściwości a nie, jak do tej pory, statyczne obrazki. Zmiany i ich wpływ na sposób kodowania typowych elementów stron internetowych omawiamy poniżej:

Czytaj więcej: Optymalność serwisów w językach HTML 5 i CSS 3: CSS 3

Język CSS

WEBprojektant.plDzisiejszym wpisem wprowadzimy Was w historię i nowinki ze świata CSS. Zaczynajmy!
Celem powstania języka CSS ( ang. Cascading Style Sheets – Kaskadowe Arkusze Stylów) było umożliwienie kontroli nad sposobem prezentacji dokumentów HTML. Istniejące już wersje HTML pozwalały co prawda na manipulację wyglądem (np. pogrubienie czy podkreślenie tekstu), jednak było to możliwe jedynie w bardzo ograniczonym zakresie.

Czytaj więcej: Język CSS

Text-Shadow w Internet Explorer

WEBprojektant.plJak wiemy atrybut CSS’a w wersji 2.0 – text-shadow (cień tekstu) nie działa w każdej przeglądarce internetowej. Wymienić tu można „tradycyjnie” Internet Explorera od Microsoftu, z którego korzysta połowa internatów na świecie. Atrybut ten ma być na stałe wprowadzony do specyfikacji CSS w wersji 3.0, ale standard ten wciąż jest w fazie rozwojowej, a kilka tygodni temu organizacja W3C prosiła o pozostawienie na razie HTML 5 i CSS 3 „w spokoju”.

Czytaj więcej: Text-Shadow w Internet Explorer

Menu w CSS3 z wsparciem dla starych przeglądarek

WEBprojektant.plEfektowne menu które działa również pod starszymi przeglądarkami (w tym IE6) stworzył Martin Angelov, a jego dzieło możemy podejrzeć pod tym linkiem. Menu idealnie nadaje się na stronę główną witryny podzielonej na kilka mniejszych. Opis implementacji oraz samo menu znajdziecie TUTAJ. Pewnie pojawią się głosy, że takie menu można zrobić w technologi flash i będzie działało pod wszystkimi przeglądarkami. Jednak jako zagorzały przeciwnik tej technologi przypominam, że menu musi powstać także dla przeglądarek nie obsługujących flasha.

Czytaj więcej: Menu w CSS3 z wsparciem dla starych przeglądarek

WEBprojektant.pl na YouTube!

Kanał WEBprojektant.pl na YouTubeMam przyjemność ogłosić, że działa nasz kanał na Yotube - WEBprojektant.pl - poradnik webmastera, gdzie możecie znaleźć nasze video tutoriale.

Może nie jest tam jeszcze porażająca ilość poradników dla webmasterów, ale postaram się aktualizować kanał w miarę możliwości. Proszę Was o tematykę jaką chcecie, aby poruszyć w kolejnych tutorialach. Łatwiej mi będzie wybrać na czym się skoncentrować.

Może się przydać

Top 3 webmaster

Nasze statystyki

Użytkowników:
130
Artykułów:
224
Odsłon artykułów:
3280094